GRZEGORZ SPRAWDZA
W TELEFONIE
POZIOM SWOJEJ
GLUKOZY

O CGM
Czym jest Ciągłe Monitorowanie Glikemii?
System Ciągłego Monitorowania Glikemii umożliwia nieprzerwany, stały pomiar stężenia glukozy w płynie śródtkankowym. System składa się z sensora oraz nadajnika. Sensor umieszczony podskórnie w płynie śródtkankowym i połączony z nadajnikiem co 5 minut przesyła wyniki pomiaru do aplikacji na Twoim telefonie. Oznacza to, że otrzymujesz 288 pomiarów na dobę, nieporównywalnie więcej niż w przypadku tradycyjnej metody pomiaru glukometrem polegającej na nakłuwaniu palca 6-10 razy dziennie. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz kłuć się w palec częściej niż dotychczas, a mimo to otrzymujesz znacznie większą ilość danych.
Co najważniejsze, Guardian™ Connect umożliwia wgląd w zachodzące zmiany poziomu glikemii w sposób ciągły. System umożliwia nie tylko odczytanie wartości glukozy, lecz pokazuje również, czy jej poziom wzrasta czy maleje. W ten sposób możesz przewidzieć, kiedy poziom glukozy zmierza w kierunku hipo- lub hiperglikemii. Możesz także ustawić dostosowane do swoich potrzeb alarmy o wzroście lub spadku poziomu glukozy, co pozwoli zareagować, zanim dojdzie do hipo- lub hiperglikemii. Przy tradycyjnym punktowym pomiarze glukozy może się zdarzyć, że przy wyniku 108 mg/dl pomyślisz, że wszystko jest w porządku. Lecz jeśli stężenie glukozy spada naprawdę szybko, hipoglikemia może nastąpić kilka minut po wykonaniu badania. Guardian™ Connect firmy Medtronic to najlepsze rozwiązanie do Ciągłego Monitorowania Glukozy.
KOMPONENTY SYSTEMU CIĄGŁEGO MONITOROWANIA GLIKEMII
JAK DZIAŁA SYSTEM CIĄGŁEGO MONIOTOROWANIA GLIKEMII?
System Ciągłego Monitorowania Glikemii firmy Medtronic składa się z sensora, który należy zmieniać co 6 dni oraz z nadajnika, którego można używać przez cały rok.
Sensor Enlite firmy Medtronic zbudowany jest z cienkiej, giętkiej elektrody, którą zakłada się podskórnie. Po założeniu sensor jest niewyczuwalny. Elektroda ma ciągły kontakt z płynem śródtkankowym pacjenta. Chemiczna reakcja zachodząca pomiędzy glukozą a materiałem, z którego wykonana jest elektroda, pozwala sensorowi na ciągły pomiar poziomu glukozy. Mały nadajnik podłączony do sensora przekazuje te dane do Twojego telefonu poprzez Bluetooth (w przypadku Guardian™ Connect).
Ponieważ sensor mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym, a nie bezpośrednio we krwi, może nastąpić siedmiominutowe fizjologiczne opóźnienie. Jest to czas, jaki potrzebuje glukoza, by przedostać się z krwi do płynu śródtkankowego. Dlatego należy się spodziewać, że wykonane w tym samym momencie badanie poziomu glukozy we krwi pobranej z palca i odczyt na Guardian™ Connect mogą się różnić.